| Connection size 1 (AG1) | G 3/4 |
| Connection size 2 (AG2) | G 3/4 |
| Axial dimension (AM) | 50 mm |
| A1 | 39 mm |
| A2 | 35.4 mm |
| Connection type 1 (AT1) | Euro cone |
| Connection type 2 (AT2) | Internal thread |
| Connection type 4 (AT4) | Bypass |
| Length (L) | 122.1 mm |
| Width (B) | 55.75 mm |
| Height (H) | 56.6 mm |
| Thread Length 1 (GL1) | 11 mm |
| Wrench size 1 (SW1) | 30 mm |
| Wrench size 2 (SW2) | 17 mm |
| Version | Cone |
| Suitable for | Euro cone |
| Mounting form | Corner type |
| Pipe system | Single pipe/two pipe system |
| Type | absperrbar |
| Material | Nickel-plated brass |
| Material moulded seal | EPDM / Teflon |
| Material union nut | Nickel-plated brass |
| Material body/union nut | Nickel-plated brass |
| Material connection nipple | Brass blank |
| Material cone insert | PA |
| Max. operating pressure | 10 bar |
| Max. operating temperature heating | 120 °C |