| Material | Polyamide |
| Temperature range | -20°C to +80°C |
| Tightening torque | 4.5 Nm |
| Colour | black |
| RAL | 9005 |
| Variant | PG |
| External thread (AG) | PG 13,5 |
| Internal thread (IG) | M20 x 1,5 |
| Type | A |
| Thread length (GL) | 8 mm |
| Height (H) | 13 mm |
| d | 14 mm |
| D | 14 mm |
| Wrench size (SW) | 25 mm |
| Product group | Accesories |