| Material | Polyamide |
| Temperature range | -40°C to +80°C |
| Tightening torque | 6.5 Nm |
| Colour | grey |
| RAL | 7035 |
| Variant | Metric |
| External thread (AG) | M32 x 1,5 |
| Internal thread (IG) | M25 x 1,5 |
| Type | A |
| Thread length (GL) | 12 mm |
| Height (H) | 19 mm |
| D | 40 mm |
| Wrench size (SW) | 36 mm |
| Product group | Accesories |