| Material | Polyamide |
| Temperature range | -20°C to +80°C |
| Tightening torque | 3 Nm |
| Colour | black |
| RAL | 9005 |
| Variant | Metric |
| External thread (AG) | M16 x 1,5 |
| Internal thread (IG) | M12 x 1,5 |
| Type | B |
| Thread length (GL) | 8 mm |
| Height (H) | 6 mm |
| D | 10 mm |
| d | 10 mm |
| Wrench size (SW) | 20 mm |
| Product group | Accesories |