| Material | Nickel-plated brass |
| Material o-ring | NBR |
| Temperature range | -40°C to +100°C |
| Tightening torque | 16 Nm |
| Variant | Metric |
| External thread (AG) | M40 x 1,5 |
| Internal thread (IG) | M20 x 1,5 |
| Thread length (GL) | 8 mm |
| Height (H) | 12 mm |
| Wrench size (SW) | 43 mm |
| Product group | Accesories |