| Material | Polyamide |
| Material o-ring | NBR |
| Protection class | IP 68 |
| Temperature range | -20°C to +80°C |
| Colour | black |
| RAL | 9005 |
| Variant | Metric |
| External thread (AG) | M25 x 1,5 |
| Internal thread (IG) | M25 x 1,5 |
| Thread length (GL) | 11 mm |
| Height (H) | 40 mm |
| Length (L) | 49 mm |
| Wrench size (SW) | 33 mm |
| Product group | Accesories |