| Material | Polyamide |
| Protection class | IP 54 |
| Temperature range | -40°C to +100°C |
| Tightening torque | 5 Nm |
| Colour | black |
| RAL | 9005 |
| Variant | Metric |
| External thread (AG) | M25 x 1,5 |
| Thread length (GL) | 15 mm |
| Height (H) | 21.5 mm |
| Wrench size (SW) | 30 mm |
| Product group | Accesories |