| Material | Polycarbonate |
| Material o-ring | NBR |
| Protection class | IP 65 |
| Internal thread (IG) | PG 36 |
| Temperature range | -20°C to +80°C |
| Colour | grey |
| RAL | 7035 |
| Variant | PG |
| Mounting hole diameter (Ø) | 6.5 mm |
| Height (H) | 68 mm |
| C | 93 mm |
| D | 88 mm |
| E | 72 mm |
| Product group | Accesories |